میکرومتر چیست؟

 

 

میکرومتر چیست؟

یکی از ابزار های دقیق به منظور اندازه گیری طول با دقت بسیار بالا میکرومتر یا ریزسنج است که دقتی حدود 0.01 میلی متر دارند و در انوع مختلف و گوناگونی طراحی و ساخته می شوند. برای ابزاری که با دقت بالایی باید تراشیده شوند از میکرو متر استفاده می کنیم . با استفاده از میکرومتر می توان اندازه گیری را بر حسب دو واحد اینچ و یا میلی متر انجام داد. میکرومتر ها انواع مختلفی دارند و معمولا آن ها را به صورت ورنیه ای، عقربه ای و دیجیتال می سازند. میکرو متر های خارج سنج و داخل سنج دو نوع از میکرومتر ها هستند که به منظور اندازه گیری خارج و داخل قطعات کاربرد فراوانی دارند.

قسمتهای میکرو متر

قسمت های مختلف تشکیل دهنده میکرومتر:

فک ثابت – فک متحرک – استوانه مدرج (خط کش میکرومتر) – پوسته مدرج یا ورنیه میکرومتر – قسمت انتهایی نیز دارای یک جغجغه و اهرم برای قفل کردن در هنگام اندازه گیری است.

 

نحوه کار با میکرومتر:

اندازه مدرج شده روی خط کش میکرومتر به صورت 25 میلی متری جدا شده است، در واقع اول از مقدار 0 تا 25 میلی متر اندازه گیری می شود و سپس از مقدار 25 تا 50 میلی متری ، که اندازه گیری به همین صورت ادامه دارد. لازم به ذکر است بدانید که میکرومتر اندازه گیری را بر حسب اینچ یا میلی متر اندازه گیری می کند.

میکرو متر دیجیتال

طرز خواندن صحیح با میکرومتر:

خط کش میکرو متر دارای یک خط افقی است که به دو بخش مدرج بالای خط افق و پایین خط افقی تقسیم شده است. قسمت مدرج بالای خط افق بر حسب فاصله یک میلی متری مدرج شده و تقسیم بندی زیر خط افقی با فاصله نیم میلی متری مدرج شده است. به کمک استوانه مدرج نیز می توان روی خط کش اصلی حرکت کرد. بر روی ورنیه نیز از 0 تا  50 قسمت مساوی نیز تقسیم بندی و مدرج شده است. 
حال برای خواندن صحیح مقدار اندازه گیری شده از روی میکرومتر باید به آخرین خطی از خط کش از زیر ورنیه مشخص است دقت کنیم . این عدد مقدار اندازه گیری ما را نشان می دهد. حال به منظور محاسبه مقدار خورده عدد باید دقت کنیم که کدام خط از ورنیه دقیقا رو بروی خط، خط کش قرار گرفته است.

میکرومتر عقربه ای

در هنگام خواندن از روی میکرومتر به موارد زیر دقت کنید:

هنگام خواندن، میکرومتر دقیقا در مقابل چشمانمان قرار داشته باشد. زمانی که قطعه ای را به منظور اندازه گیری در بین دو فک ثابت و متحرک قرار دادیم، ابتدا با دست استوانه مدرج را بچرخانیم تا با قطعه مورد نظر اتصال پیدا کند، هنگامی که اتصال پیدا کرد از جغجغه برای ادامه کار استفاده کنیم.

 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
MySupتماس رایگان