دورسنج غیر تماسی یا همان دور سنج لیزری چیست؟

دور سنج غیر تماسی یا همان تاکومتر لیزری ابزاری است برای اندازه گیری سرعت دوران، تعداد دور و سرعت خطی یک جسم دوار مورد استفاده قرار میگیرد. دورسنج ها با توجه به نوع کاربرد خود به دو دسته تماسی یا همان مکانیکی و  یا غیر تماسی یا همان لیزری دسته بندی میشوند. کارایی هر کدام از دورسنج هایی متفاوت میباشد به عنوان مثال در جسم هایی که با سرعت بالا در حال چرخش می باشد از دور سنج های غیر تماسی یا همان لیزری مورد استفاده قرار میگیرد.

 

طرز کار دورسنج مکانیکی

دورسنج ها به طور کلی به دو دسته دور سنج های لیزری و دور سنج های مکانیکی تقسیم بندی می شوند:

دورسنج مکانیکی و طرز کار با آن:

دورسنج مکانیکی یا همان دورسنج غیر تماسی در این روش جهت اندازه گیری میزان دور باید تاکومتر با جسم دوار در تماس باشد برای این کار معمولا یک برآمدگی دوکی شکل و یا استوانه ای شکل برای اتصال به جسم تعبیه شده است و با افزایش سرعت میزان دور بر دقیقه دستگاه با تبدیل این کمیت مکانیکی به الکتریکی میزان دور را بر حسب دور بر دقیقه اندازه گیری می کنیم .

 

دور سنج لیزری:

اساس کار این نوع دورسنج بر اساس رفت برگشت نور یاهمان لیزر در واحد زمان مورد بررسی قرار می گیرد. از این نوع دور سنج ها چون کاربرد آسانتری نسبت به نمونه های مکانیکی دارند کاربران استفاده بیشتری می کنند.طریقه استفاده از این دور سنج بدین گونه می باشد که ابتدا برای اندازه گیری میزان دور برحسب دور بر دقیقه بر روی جسم یک لیبل یا همان لیبل بازتابش نور می چسبانیم به ازای هر بار رفت و برگشت نور به این لیبل دستگاه یه دور بر دقیقه محاسبه می نماید.در نمونه های دیگر دورسنج نوری که به استروب اسکوپ معروف می باشد مکانزیم جالبی دارد استروب اسکوپ در فرکانس های مختلف با استقاده از یک فلاشر متحرک که با شروع استارت دستگاه این فلاشر خاموش و روشن می شود. این فرکانس فلاش زدن استروب اسکوب با میزان فرکانس چرخش با هم برابر می باشد. این دستگاه جسم دوار را به صورت ثابت و بدون حرکت می بیند از این روش می توان اولین فرکانس گردش دستگاه که همان دور بر دقیقه است را به دست آورد. از استروب اسکوپ ها برای به دست آوردن عیوب سطح ورقها و عیوب متوالی با فاصله زمانی در خط تولید دارند می توان استفاده کرد.

 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
MySupتماس رایگان