ترموگراف دما چیست؟

 

 

ترموگراف دما چیست؟

برای اندازه گیری و ثبت دما از دستگاهی بنام ترموگراف دما استفاده می شود . در مکان هایی که نوسان دما زیاد بوده و یا نوسانات آسیب به محصول می رساند از ثبات دما  استفاده میشود. به صورت کلی ترموگراف وسیله ای است که به صورت مداوم میزان دما را اندازه گیری می کند و در حافظه داخلی خود ثبت می کند . سرعت نمونه برداری توسط نرم افزار مشخص می شود . تا زمانی که حافظه ترموگراف پر شود به صورت مداوم دما اندازه گیری شده ذخیره می شود .با اتصال دیتالاگر دما  به نرم افزار آن که بروی کامپیوتر نصب شده و اکثرا از طریق پورت USB متصل می شود، می توان مقادیر اندازه گیری شده با ساعت و تاریخ را مشاهده کرده و همچنین گراف آن رسم می شود که به راحتی قابل آنالیز می باشد.

 

انواع ترموگراف

ترموگراف دما  با توجه به روش اندازه گیری به دو دسته دیجیتال و آنالوگ تقسیم می شود. ترموگراف دما آنالوگ  نوسانات دما را بروی کاغذ گراف رسم می کند که این روش قدیمی و پرهزینه بوده و دقت پایین در اندازه گیری داشته و ابعاد بزرگی نسبت به ترموگراف دیجیتال دارد. ترموگراف دیجیتال دارای دقت بسیار بالا بوده و سرعت نوسان بالایی دارد و مقادیر را در حافظه داخلی خودثبت می کند . قیمت انواع ترموگراف با توجه به برند و کاربرد آن بسیار متفاوت است.


انواع ترموگراف سردخانه

ازآنجا که برای ثبت نوسانات سردخانه سیار و سردخانه ثابت  با توجه به کاربرد متفاوت می شود در زیر دو مدل را شرح می دهیم که کاربر باید با توجه به کاربرد ترموگراف در سردخانه یکی از گزینه های مناسب را انتخاب کند:

ترموگراف یکبار مصرف

ترموگراف یکبار مصرف :

این مدل دیتالاگر دما اکثرا برای محصولات صادراتی استفاده می شود. کاربرد ترموگراف دما یکبار مصرف بدین صورت است که ترموگراف را توسط کلید روی دستگاه نصب، و با توجه به سرعت نمونه برداری راه اندازه می شود و در سردخانه سیار و یا همراه با محموله صادراتی ارسالی می شود. در زمانی که محموله به مقصد رسید با وصل ترموگراف یکبار مصرف به کامپیوتر نیازی به نصب نرم افزار نبوده و به صورت خودکار دستگاه گزارش خروجی PDF را نشان می دهد. این مرحله به سرعت  انجام شده و نیاز به نصب نرم افزار ترموگراف ندارد. لازم به ذکر است ترموگراف یکبار مصرف فاقد  نمایشگر است و حداکثر تا یک ماه امکان ثبت و نگهداری دارد.

 

ترموگراف دیجیتال : 

برای اندازه گیری و ثبت نوسانات دما در سردخانه ثابت پیشنهاد می شود از ثبات دما دیجیتال استفاده نمایید، که برای اندازه گیری و نمایش و ثبت دما مورد استفاده قرار میگیرد. مقادیر ثبت شده در نمایشگر به صورت آنلاین و همچنین نمایش حداقل و حداکثر مقادیر اندازه گیری شده، استفاده می شود. قیمت ترموگراف سردخانه دیجیتال با توجه به نوع سنسور و برند متفاوت می باشد که در هنگام خرید ترموگراف باید به این موارد توجه کرد.

از آنجا که از این ترموگراف در ماشین یخچال دار نیز بسیار استفاده می شود لذا باید هنگام خرید ترموگراف به رنج  حداکثر دما سردخانه توجه کرد که آسیبی به دستگاه نرسد.

ترموگراف ماشین یخچال دار معمولا دمایی بین -8 تا +8 درجه سانتی گراد را ثبت میکند که این رنج تقریبا در تمام  انواع ترموگراف تولید شده توسط کمپانی های مختلف  وجود دارد. همچنین از آنجا که دیتالاگر دما در یخچال فروشگاه ها نیز اجباری شده قیمت ترموگراف یخچال نیز در برند های مختلف متفاوت است . قیمت ترموگراف یخچال با توجه به امکانات جانبی مانند نمایشگر، میزان حافظه، سرعت نمونه برداری متفاوت است.

کاربرد ترموگرافکاربرد ترموگراف

ترموگراف سردخانه:

کاربرد ترموگراف در سردخانه برای اندازه گیری نوسانات دما در 24 ساعت و یا یک ماه به صورت مداوم است . با تنظیم سرعت نمونه برداری ترموگراف شروع به اندازه گیری و ثبت مقادیر اندازه گیری می کند و در پایان می توان با اتصال به کامپیوتر مقادیر ثبت شده را پرینت گرفت و بایگانی کرد.

ترموگراف اتاق سرور:

  از آنجا که نوسانات دما در اتاق نگهداری تجهیزات کامپیوتر و شبکه بسیار اهمیت داشته و باید همیشه در یک بازه دمایی قرار گیرد مخصوصا در فصول گرم ، لذا با خرید ترموگراف می توان نوسانات دما را ثبت و روزانه بررسی کرد. با نصب ترموگراف اتاق سرور می توان از عملگرد سیستم های گرمایش و سرمایش اطمینان حاصل نماید.

ترموگراف صادرات:

برای صادرات مواد غذایی طبق استاندارد جهانی حتما  باید همراه محموله، ترموگراف یک بار مصرف مخصوص صادرات ارسال شود. ترموگراف یک بار مصرف صادرات نیاز به نرم افزار نداشته و هنگامی که به مقصد می رسد با اتصال آن به کامپیوتر  بدون نیاز به نرم افزار خروجی PDF از عملکرد و ثبت مقادیر اندازه گیری شده قابل آنالیز می باشد.

ترموگراف بانک خون :

از آنجا که حمل فراورده های خونی بین بانک خون و بیمارستان باید در محدوده دمایی مشخص باشد لذا استفاده از ترموگراف برای حمل خون یکی از راههای اطمینان از صحت انتقال است.

 

 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
MySupتماس رایگان