مولتی متر ساموا samwa

 

 

مولتی متر عقربه ای چیست؟

یکی از روش های قدیمی اندازه گیری پارامترهای الکتریکی استفاده از مولتی متر عقربه ای بوده، با وجود مولتی متر دیجیتال باز هم طرفداران خاص خود را دارد. یکی از علت های خرید مولتی متر عقربه ای راحتی استفاده، حرکت عقربه و عدم نیاز به خوانش عدد، نویز پذیری کم نسبت به مولتی های دیجیتال می باشد. کاربرد مولتی متر عقربه ای برای اندازه گیری میزان اهم، اندازه گیری ولتاژ AC و اندازه گیری DC، اندازه گیری خازن و تست اتصال کوتاه کاربرد مولتی متر آنالوگ می باشد.

نکات مهم در خرید مولتی متر عقربه ای

برای خرید مولتی متر آنالوگ باید به مواردی هم چون پارامتر های اندازه گیری و سایز دستگاه و برند توجه کرد.انواع مولتی متر آنالوگ در رنج اندازه گیری ولتاژ متفاومت است. اکثر دستگاه ها توانایی اندازه گیری تا 300 ولت را دارند ولی بعضا اندازه گیری ولتاژ 600 ولت و 1000 ولت نیز مورد درخواست است. همچنین در اندازه گیری ولتاژ DC نیز اندازه گیری ولتاژ DC باطری 1.5 ولت و 9 ولت اهمیت دارد با توجه به اینکه مولتی متر عقربه ای دستی رنج منوال بوده لذا بابت هر کدام از موارد گفته شده یک رنج مجزا در نظر گرفته شده است که این یکی از موارد استفاده آسان از دستگاه می باشد.

 

انواع مولتی متر عقربه ای

مولتی متر عقربه ای در سایز های مختلف ساخته شده و علاوه بر سایز دستگاه امکانات جانبی دستگاه نیز در انواع مولتی متر دستی موثر بوده است. علاوه بر اندازه گیری پارامتر های عمومی که در انواع مولتی متر عقربه ای مشترک است خازن سنج عقربه ای ، دما سنج عقربه ای فرکانس متر عقربه ای مورد درخواست است که با توجه به درخواست کاربر در سری های تولید جدید این دستگاه ها موارد فوق نیز در امکانات جانبی دستگاه ها گنجانده شده است.

به طور کلی انواع مولتی متر آنالوگ در پارامتر های اصلی اندازه گیری با یکدیگر مشترک بوده و بیشتر در ابعاد دستگاه و امکانات جانبی کمی متفاوت اند که کاربر باید در همگام خرید مولتی متر آنالوگ دقت نماید. همچنین در انواع مولتی متر عقربه ای می توان به برند نیز اشاره کرد. با خرید مولتی متر عقربه ای هیوکی و یا مولتی متر عقربه ای سانما ، مولتی متر عقربه ای سانوا ، مولتی متر عقربه ای کیوریتسو می توان از مدل های مختلف بهره برد.

 

طرز کار مولتی متر عقربه ای

به صورت کلی تمام مولتی متر های عقربه ای از قطعه ای بنام گالوانومتر ساخته شده اند که این دستگاه بر اساس تغییرات جریان عمل کرده و در حقیقت آمپر متر است. با تغییر سلکتور دستگاه و وجود مقاومت و دیود در مدار دستگاه این گالوانومتر با تغییرات ولتاژ اعمال شده به نوسانات جریانی تبدیل شده و به حرکت عقربه برابری می کند که به همین روش می توان اندازه گیری دقیقی را با این تجهیز قدیمی و پر درخواست انجام داد. گالوانومتر خود از یک سیم پیچ  متحرک و یک آهن ربا ثابت ساخت شده که مرکز آن به عقربه ای قرمز رنگ متصل که بروی صفحه مندرج متصل شده است. با عبور جریان از داخل سیم پیچ متناسب با عبور جریان از سیم پیج عقربه بروی صفحه مندرج حرکت می کند و با ثابت شدن روی عدد با توجه به ردیف دستگاه عدد مورد نظر خوانش می شود. از آنجا که ممکن است در همگام استفاده، ضربه عقربه در هنگام برگشت و قطع جریان بروی صفر خود قرار نگیرد در برخی مدل مولتی متر آنالوگ پیچ تنظیم در انتهای صفحه نمایش نصب شده که عقربه دقیقا در محل صفر دقیق تنظیم شود.

آموزش کار با مولتی متر عقربه ای

به دستگاهی که اندازه گیری پارامتر جریان، ولتاژ ، مقاومت را داشته باشد مولتی متر گفته می شود. برای کار با مولتی متر عقربه ای برای کسانی که با مولتی متر دیجیتال کار کرده اند کمی سخت می باشد. لذا لازم است برای کار با این دستگاه قبل از استفاده حتما راهنمای استفاده  و یا طرز کار مولتی متر عقربه را مطالعه کرد تا از آسیب احتمالی به دستگاه جلوگیری شود.

طرز کار با مولتی متر عقربه ای برای اندازه گیری مقاومت:

برای اندازه گیری و قبل از اتصال مقاومت ابتدا باید رنج مناسب انتخاب شود. ابتدا کلید سلکتور را روی R*1 قرار دهید و دو سر سیم اهمتر را به مقاومت وصل کنید اگر عقربه حرکت نکند رنج مقاومت را تغییر دهید.
برای اندازه گیری ولتاژ AC با مولتی متر عقربه ای مانند برق شهر قبل از اتصال ولتاژ باید سلکتور را بروی حالت AC-V قرار دهید. از آنجا که ولتاژ AC مثبت و منفی ندارد به هر طریق اتصال مشکلی پیش نمی آید ولی نکته مهم در اندازه گیری با مولتی متر آنالوگ باید رنج اندازه گیری متناسب با ولتاژ اندازه گیری انتخاب کنیم در صورتی که هیچ اطلاعی از ولتاژ نداریم باید حداکثر ولتاژ را در نظر بگیریم و به صورت پله ای کم کنیم.

 

طریقه اندازه گیری ولتاژ DC با مولتی متر آنالوگ

یکی از پارامتر های مهم در هنگام اندازه گیری توجه به قطب مثبت و منفی هست در صورتی که پارامتر مثبت و منفی اشتباه زده شود  عقربه در جهت معکوس حرکت کرده و به دستگاه آسیب می رساند .لذا باید فیش منفی  سیاه را به قطب منفی  و سیم قرمز را به قطب مثبت وصل کنید . با توجه به اینکه انتخاب درست سلکتور از آسیب به دستگاه جلوگیری شود سلکتور  را روی DC-V و متناسب با ولتاژ انتخاب می کنیم . 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
MySupتماس رایگان