دورسنج چیست؟

 

 

دورسنج چیست؟

دورسنج برای اندازه گیری سرعت چرخش اجسام دوار استفاده می شود با توجه به انواع دور سنج بایددر هنگام خرید دورسنج و یا تاکومتر باید به روش اندازه مشخص شود. کاربرد دورسنج علاوه بر اندازه گیری سرعت چرخش، در برخی مدل ها قابلیت اندازه گیری تعداد دور به صورت کانتر نیز کاربرد دارد. خرید دورسنج برای اندازه گیری سرعت چرخش بولبرینگ، چرخش دور موتور ، خط تولید ، سنسور دور سنج موتور استفاده کرد.

انواع دورسنج

انواع سرعت سنج با توجه به شرایط تست متفاوت است که می توان به دور سنج لیزری ، دورسنج مکانیکی ، استروسکوپ ، تاکومتر آنالوگ ، دور سنج تابلویی ، تاکومتر مغناطیسی اشاره کرد. با توجه به مزایا و معایب دور سنج در زیر به تفاوت هر کدام می پردازیم.

رنج اندازه گیری دورسنج

نکاتی که در هنگام خرید دور سنج باید بدان توجه کرد:

رنج اندازه گیری دورسنج

از آنجا که هر کدام از روش های اندازه گیری تاکومتر محدودیت در اندازه گیری دارند لذا دور سنج را با توجه به رنج اندازه گیری می توان خرید کرد. فروش دورسنج لیزری نسبت به دورسنج های مکانیکی بیشتر بوده در حالی که برعکس ذهنیت عوام دور سنج لیزری، دقت کمتری نسبت به مدل مکانیکی دارد.

واحد اندازه گیری:

انواع دورسنج حتی دورسنج ارزان قیمت دارای رنج RPM می باشند ولی در برخی موارد به واحد های دیگری نیاز است مانند کانتر که برای برای شمارش می باشد.

دور سنج لیزری

انواع سنسور دور سنج:

با توجه به تنوع اندازه گیری دور باسنسور های مختلف از سنسور لیزری ، نوری ، مکانیکی باید با توجه به رنج و نحوه استفاده مدل مناسب را انتخاب  کرد.

لوازم جانبی دورسنج

دور سنج دارای لوازم جانبی مختلف با توجه به نیاز کاربر می باشد که در برخی برند ها مانند دورسنج مارمونیکس تمامی لوازم جانبی همراه دستگاه بوده و نیاز به خرید جداگانه نیست. قبل از اندازه گیری دور توسط تاکومتر باید روش اندازه گیری را از انواع دور سنج انتخاب کرد. با توجه به اینکه دورسنج روش های مختلفی دارد. قیمت دورسنج دیجیتالی با توجه به نوع ان بسیار متفاوت است.

نحوه کار با دور سنج مکانیکی

این تاکومتر همانطور که از نام آن مشخص است برای اندازه گیری سرعت از روش تماس مستقیم سنسور دور سنج با سطح دوار استفاده می کند و با اتصال دورسنج به مرکز موتور می توان سرعت چرخش را اندازه گیری کرد این روش بیشترین دقت را دارد و حداکثر تا 20.000 آر پی ام را می تواند اندازه گیری کرد.

نحوه کار با دور سنج لیزری:

برای اندازه گیری دور با تاکومتر لیزری باید قبل اندازه گیری باید برچسب همراه با دستگاه را بروی سطح دوار چسبیده شود و سپس لیزر تاکومتر را بروی برچسب به صورت کاملا افقی تابیده و اندازه گیری انجام می شود. قیمت تاکومتر دیجیتال لیزری نسبت به روش های دیگر مناسبتر بوده و ارزان ترین دورسنج لیزری می باشد که می توان با فاصله نیز اندازه گیری سرعت دور انجام شود. از آنجا که روش اندازه گیری ساده است نحوه ساخت تاکومتر لیزری از فرستنده و گیرنده لیزری ساخته شده که گیرنده میزان بازتابش لیزر را در دقیقه اندازه گیری کرده و بر حسب RPM نشان می دهد.

 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
MySupتماس رایگان