اندازه گیری میزان رطوبت

 

رطوبت

اندازه گیری میزان رطوبت یکی از پارامتر های عمومی و تخصصی در کاربرد های صنعتی و خانگی می باشد. میزان رطوبت بالا سبب آسیب به تجهیزات صنعتی و خطرات ناشی از آن شده و همچنین کاهش رطوبت برای راحتی تنفس انسان می تواند مشکل ساز شود لذا اندازه گیری میزان رطوبت پارامتر بسیار مهم در این تجهیزات است. در زیر به بررسی انواع رطوبت سنج می پردازیم. 

رطوبت چیست 

رطوبت میزان بخار موجود در هوا است این تعریف بسیار کلی می باشد و مرتبط با رطوبت محیط است. میزان این رطوبت را به رطوبت نسبی عنوان می شود. اندازه گیری میزان رطوبت نسبی در تجهیزات اندازه گیری به دو مدل است که به رطوبت سنج دیجیتال و رطوبت سنج عقربه ای تقسیم می شود که هر کدام به صورت مختلف روش اندازه گیری جداگانه ای دارد.

انواع رطوبت سنج

 با توجه به اهمیت میزان رطوبت در صنایع مختلف روش انداره گیری میزان رطوبت نیز متفاوت می باشد. انواع رطوبت سنج برای اندازه گیری میزان پارامتر های مختلف تنوع زیادی دارد. در زیر به بررسی انواع رطوبت سنج پرداخت می شود.

 

رطوبت سنج محیطی

رطوبت سنج محیطی

برای اندازه گیری میزان رطوبت نسبی باید از این تجهیز در ادارات، منازل، سالن پروش قارچ، گلخانه و انبار استفاده می شود. استفاده از این وسیله برای قیاس با میزان استاندارد رطوبت هوا انجام می شود. رطوبت سنج هوا به صورت عقربه ای و دیجیتال استفاده می شود که کاربرد آن در صنایع مختلف اهمیت بسیار دارد. مضرات رطوبت در انبار های نگهداری قطعات بسیار اهمیت دارد. لذا رطوبت سنجی در انبار در 24 ساعت باید مداوم اندازه گیری شود. در رطوبت سنج محیطی دیجیتال توانایی اندازه گیری میزان رطوبت کنونی و همچنین اندازه گیری حداقل و حداکثر میزان رطوبت را نشان می دهد.

رطوبت سنج چوب
رطوبت سنج چوب 

یکی از دستگاه های پرکاربرد برای اندازه گیری میزان رطوبت در چوب استفاده می شود. روش اندازه گیری میزان رطوبت در چوب به دو صورت رطوبت سنج نفوذی و سطحی انجام می شود. اندازه گیری میزان رطوبت چوب به روش نفوذی بدین صورت است که دستگاه دارای دو پراپ سوزنی بوده که با نفوذی این دو میله به صورت هم سطح به داخل چوب و هدایت الکتریکی اندازه گیری انجام می شود. در روش دیگر اندازه گیری میزان رطوبت چوب به صورت سطحی انجام می شود. 

رطوبت سنج غلات
رطوبت سنج غلات 

اندازه گیری میزان رطوبت غلات مانند رطوبت شلتوک، رطوبت گندم و ... بسیار اهمیت دارد. روش اندازه گیری رطوبت غلات بدین صورت است که ابتدا دانه در دستگاه به صورت دستی و یا خودکار پودر می شود سپس از طریق هدایت الکتریکی میزان رطوبت سنجش می شود. با توجه به اینکه میزان هدایت الکتریکی برای هر نوع دانه متفاوت است باید قبل اندازه گیری نوع دانه مشخص شود.
به طور کلی اندازه گیری میزان رطوبت انواع مختلف دارد ولی با توجه به پیشرفت تکنولوژی دقت، سرعت و راحتی کار با رطوبت سنج نسبت به قبل بسیار سریع شده و نیاز بیشتر صنایع را پوشش می دهد در هنگام خرید رطوبت سنج باید به رنج اندازه گیری دستگاه توجه کرد با توجه به دقت اندازه گیری معمولا بازه اندازه گیری محدود می باشد. همچنین روش اندازه گیری نیز اهمیت دارد. 

 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
MySupتماس رایگان