پارتیکل کانتر چیست؟

 

پارتیکل کانتر چیست؟

برای اندازه گیری میزان ذرات معلق در هوا استفاده از دستگاه غبارسنج است که تعداد ذرات معلق در هوا و سایز آنرا در زمان مشخص اندازه گیری و نمایش می دهد. پارتیکل کانتر با مکش هوا نمونه و عبور آن از کانال سنسور و عبور آن از روبروی سنسور داخلی دستگاه این ذرات شمارش می شوند و به کاربر اطلاع داده می شود. تعداد ذرات معلق در هوا اگر از بازه مشخص شده و استاندارد خارج شود می تواند برای محیط و کاربر ایجاد خطر کند. اهمیت استفاده از پارتیکل کانتر با الودگی روز افزون جهان که یکی از عوامل آن کارخانه های می باشند. گاز های سمی آلاینده ها و ذرات خطرناکی که به صورت روزانه توسط کارخانه ها و مراکز نیروگاهی در محیط ایجاد می شوند. با توجه به اینکه اندازه گیری میزان آلایندگی و ذرات معلق در هوا توسط تولید کنندگان اجباری شده لذا استقاده روز افزون از پارتیکل کانتر به عنوان دستگاه بروز و قابل استناد برای ناظران بهداشت حرفه ای دارد.

 

پارتیکل کانتر چگونه کار می کند

پارتیکل کانتر چگونه کار می کند

روش های مختلفی برای اندازه گیری میزان ذرات معلق در هوا توسط پارتیکل کانتر وجود دارد. یکی از روش ها استفاده از روش جابجایی است. برای اندازه گیری این میزان از ذرات سنسور قرار گرفته شده از نوع نوری یا اینفرارد است.روش ساخت پارتیکل کانتر بدین صورت است دو فرستند و گیرنده به طور همزمان در دو طرف کانال نصب می شود که با ارسال همزمان امواج اینفراد به طرف مقابل میزان نور دریافت شده با توجه به میزان غلظت کاهش یافته و گیرنده میزان را اندازه گیری می کند. با توجه به اینکه در دو طرف فرستنده و گیرنده امواج نصب شده همزمان امواج اینفراد ارسال و دریافت می شود مسیر اندازه گیری دو برابر شده و با قرار گرفتن در فرمول میزان تقریبا دقیقی از ذرات معلق در هوا داده می شود. برای خرید پارتیکل کانتر باید آشنایی با روش اندازه گیری پارتیکل کانتر و محاسبات دستگاه آشنایی داشته باشد.

 

انواع پارتیکل کانتر

با توجه به کاربرد غبار سنج و پارتیکل کانتر، تنوع در این محصول تخصصی محدود به سه مدل پارتیکل کانتر جامد، پارتیکل کانتر مایعات و پارتیکل کانتر آئروسل می باشد.از آنجا که برای اندازه گیری میزان ذرات معلق در هوا باید مکان استفاده و روش اندازه گیری و بازه اندازه گیری مشخص شود. در انتخاب پارتیکل کانتر تعداد کانال و قطر ذره بسیار اهمیت دارد. منظور از تعداد کانال، قطر ذراتی است که از کانال مخصوص عبور و شمارش می شود و هرچه تعداد کانال بیشتر باشد محدوده اندازه گیری پارتیکل کانتر بیشتر می شود. به طور معمول قطر کانال 0.3 , 0.5 ,1.0 , 2.5 , 5.0 ,10 µm می باشد. همچنین در برخی موارد 0.1 نیز نیاز است که دستگاه هایی که برای اندازه گیری ذرات معلق هوا با قطر کم طراحی شده اند معمولا بازه گسترده ای نداشته که محدود به بازه کمی می شوند.

 

فیلتر پارتیکل کانتر چیست؟

فیلتر صفر پارتیکل کانتر برای کالیبره کردن دستگاه و صفر کردن خطای پارتیکل کانتر و غبار سنج است که فیلتر غبار سنج را به ورودی پمپ پارتیکل کانتر متصل کرده و پمپ را راه اندازه کرد. نحوه کالیبره کردن پارتیکل کانتر در مدل های مختلف متفاوت است ولی عموما بدین صورت انجام می شود.

موارد مهم در انتخاب و خرید پارتیکل کانتر:

خرید غبارسنج به دلیل تخصصی بودن کالا نیاز به موارد مهمی دارد و نیاز به بررسی قبل از خرید دارد. مواردی که باید در هنگام فروش پارتیکل کانتر بدان توجه کرد به شرح زیر می باشد.

تعداد کانال پارتیکل کانتر:

با توجه به توضیحاتی که در متن فوق داده شده انتخاب تعداد کانال یکی از پارامتر های مهم می باشد. سایز کانال با توجه به استاندارد مشخص شده باید انتخاب شود. معمولا پارتیکل کانتر بیمارستان باید بازه بین 0.3 , 0.5 ,1.0 , 2.5 , 5.0 , 10 µm را داشته باشد که تقریبا تمام استاندارد های این بخش را پوشش می دهد در پارتیکل کانتر صنعت این بازه کمی بیشتر و برای کانال های بزرگ تر نیز استفاده می شود.

میزان جریان عبوری:

منظور این جریان عبوری پارتیکل کانتر میزان نرخ عبوری است که با پمپ داخلی دستگاه کشیده می شود و اندازه گیری می شود.

ذرات تصادفی:

میزان ذراتی که ممکن است به طور تصادفی شمارش نشوند.

مد های شمارش ذرات:

مد جمع کننده، مد غلظت، مد صدا که باید قبل از خرید مشخص شود.

محدوده دما:

با توجه به کاربرد پارتیکل کانتر در مکان های مختلف باید محدوده دمایی مشخص شود. پارتیکل کانتر محیطی که در بیمارستان و پارتیکل کانتر اتاق تمیز استفاده می شود در محدوده دمایی تا 55 درجه سانتی گراد است. 

لوازم جانبی پارتیکل کانتر و امکانات جانبی:

فیلتر صفر پارتیکل کانتر در بیشتر مدل ها در داخل پک موجود می باشد و باید در بازه های کوتاه مدت دستگاه را کالیبره کرد. نحوه کالیبراسیون پارتیکل کانتر در متن فوق مشخص شده است. همچنین اندازه گیری رطوبت، اندازه گیری ما قابلیت ذخیره عکس و فیلم برداری از محل غبارسنجی انالیز گاز از سایر امکانات پارتیکل کانتر می باشد.

 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
MySupتماس رایگان