ارت سنج چیست؟

از آنجا که سیستم چاه ارت در منازل، کارخانه، اداره بسیار اهمیت دارد و نبود سیستم ارتینگ و یا عملکرد نامطلوب آن باعث آسیب به کاربر و تجهیزات می شود لذا اندازه گیری چاه ارت به صورت مداوم امری مهم و لازم است که باید به صورت ماهیانه انجام شود.

 

لزوم احداث چاه ارت

چاه ارت به حفره ای گفته می شود که به صورت عمقی در زمین حفر می شود. از آنجا که رطوبت نسبی باید همیشه در انتهای چاه حفظ شود لذا عمق مناسب چاه در مناطق مختلف متفاوت می باشد و باید چاه ارت را تا جایی که به رطوبت نسبی برسد حفر کرد. لوازم جانبی چاه ارت به توجه به نوع میزان بودجه و روش اجرا متفاوت بوده ولی به صورت عمومی استفاده از صفحه مسی که سیم مسی به آن جوش خورده استفاده کرد. صفحه مسی چاه ارت به صورت عمدی در چاه قرار گرفته تا بیشترین سطح تماس را با خاک داشته باشد و سیم مسی به تابلو ارت که خارج از چاه ارت است متصل می شود. پیشنهاد می شود تابلو ارت در نزدیک ترین مکان به چاه ارت باشد که در هنگامی که نیاز به اندازه گیری اهم چاه ارت با ارت سنج سه سیمه باشد بتوان اتصال را قطع کرد و اندازه گیری انجام شود.

 

سیستم ارت چیست؟

سیستم ارت در حقیقت یک مدار الکتریکی با پتانسیل صفر ومقاومت بسیار پایین می باشد که کمترین افت ولتاژ و اهم را داشته باشد.

در صورتی که اهم چاه ارت بالا بوده سبب افت ولتاژ زیاد بروی این مقاومت شده و سیستم ارت کار نمی کند در صورتی که سیستم ارت کار نکند و اهم چاه ارت بیش از میزان مشخص باشد فیوز حفاظت جان عمل نخواهد کرد و در نتیجه در صورت نشت جریان قطعا کاربر دچار برق گرفتگی می شود.

 

کاربرد چاه ارت

با هدف ایمنی کاربر که با تجهیزات صنعتی و یا خانگی در حال کار کردن می باشد چاه ارت در منازل و کارخانه اجبار به احداث شده اند .علاوه بر ایجاد سیستم ارت در منازل و اداره ها باید ارت به درستی و با کمترین میزان اهم به پریز برق برسد و از طرفی نیز دستگاه برقی نیز دارای سیم ارت باشند که این اتصال به طور کامل و عایق به بدنه فلزی قطعات وصل شده باشد تا در صورت نشت جریان به بدنه فلزی از طریق سیستم ارتینگ به چاه ارت انتقال یابد و به کاربر آسیبی نرساند. از انجا که چاه ارت و سیستم ارتینگ بسیار اهمیت داشته پیشنهاد می شود از ارت سنج دسته دوم استفاده نشود. به طور کلی هدف احداث چاه ارت موارد زیر می باشد:

  • حذف ولتاژ های اضافه در خطوط انتقال
  • جلوگیری از آسیب صاعقه به تجهیزات
  • حفاظت و ایمنی کاربر

با توجه به توضیحات فوق اندازه گیری اهم چاه ارت توسط ارت سنج اندازه گیری می شود.

 

ارت سنج چیست؟

ارت سنج دستگاهی برای اندازه گیری میزان اهم چاه ارت است. ارت سطح به راحتی میزان اهم چاه ارت را با بستن مدارد و قرار دادن چاه ارت در مدار داخلی ارت سنج با دقت بسیار بالا مقاومت چاه ارت با ارت سنج اندازه گیری می شود. این اندازه گیری با توجه به منطقه ای که چاه ارت حفر شده متفاوت است.

زمان سنجش ادواری چاه ارت با توجه به مناطق مختلف متفاوت است در مکان های گرم و خشک به دلیل افت رطوبت باید اندازه گیری در بازه های کوتاه مدت انجام شود تا در صورت نیاز به احیا چاه به سرعت این مهم انجام شود تا از خسارات و خطرات احتمالی کاسته شود.

 

انواع ارت سنج

با توجه به روش اندازه گیری اهم چاه ارت دستگاه هایی که ساخته شده متناسب با روش اندازه گیری متفاوت است . از آنجا که نباید اهم چاه ارت بالا باشد و درصورتی که این اهم بالاتر از حد مجاز برسد آسیب به تجهیزات و یا انسان (درصورت وجود نشت جریان ) می رساند با توجه به ولتاژ تجهیزات اهم حداکثر تا 4 اهم در ولتاژ 220 متناسب بوده و قابل قبول است .

انواع ارت سنج سه سیمه ،ارت سنج چهار سیمه و ارت سنج کلمپی و ارت سنج دو سیمه (ارت سنج دو شاخه ) تنوع این محصول است که هر کدام با توجه به شرایط چاه ارت و روش اندازه گیری تقسیم بندی می شود.

 

روش استفاده از ارت سنج سه سیمه:

این دستگاه دارای سه سیمه 5،10 ،15 مترو دو میله فلزی می باشد که باید دو میله فلزی را در فاصله 10 و 15 متر در یک راستا کوبیده شود و دو سیم را با توجه به رنگ بندی مشخص شده متصل کرد و یک سیم را به چاه ارت و سپس کلید test را فشار دهید به راحتی و دقت بسیار بالا اهم چاه به وسیله ارت سنج سه سیمه اندازه گیری می شود.

 

روش استفاده از ارت سنج چهار سیمه:

روش اندازه گیری توسط ارت سنج چهار سیمه همانند سه سیمه بوده فقط یک میله و پراپ اضافه تر داشته که سبب دقت بیشتر در اندازه گیری چاه ارت می باشد همچنین توسط ارت سنج چهار سیمه می توان مقاومت ویژه خاک را محاسبه کرد. مقاومت ویژه خاک روشی مناسب برای پیدا کردن مکان مناسب حفر چاه ارت می باشد که بتوان به کمترین مقاومت با کمترین عمق دست یافت.

 

روش استفاده از ارت سنج کلمپی:

از این دستگاه زمانی استفاده می شود که فضای مناسب برای کوبیدن میله فلزی نباشد. در این روش با حلقه کردن ارت سنج کلمپی بدور سیم مسی خارج شده از چاه ارت می توان اندازه گیری انجام داد ولی این روش نیازمند پیش نیاز هایی می باشد و برای هر نوع چاه ارتی مناسب نیست.

از طرفی ارت سنج با توجه به برند متفاوت است برای خرید ارت سنج باید به روش تست و قیمت ارت سنج توجه کرد. درخواست در این برند ها زیاد بوده قیمت ارت هیوکی و قیمت ارت سنج 4105 یکی از درخواست های مکرر می باشد. قیمت ارت سنج کیوریتسو 4105 با توجه به اینکه ساخت تایلند بوده نسبت به سایر برند های هم رده خود متوسط و از کیفیت متوسط برخوردار است. از آنجا که خرید ارت سنج کیوریتسو نیاز به تخصص داشته و باید قبل از فروش ارت سنج حتما از چاه ارت بازدید شود لازم است روش اندازه گیری و نوع چاه ارت مشخص باشد که با توجه به نحوه کار ارت سنج این مهم به خوبی و با کمترین خطا اندازه گیری شود.

 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
MySupتماس رایگان