ترانسمیتر دما چیست؟

ترانسمیتر دما مبدل دما به سیگنال الکتریکی می باشد. ترانسمیتر دما دارای سه قسمت می باشد: حسگر، مبدل، تقویت کننده. تغییرات دما توسط حسگر اندازه گیری می شود و تبدیل به تغییرات مقاومتی، القایی و یا خازنی می شود. بدین صورت که با تغییر دما میزان ظرفیت خازن تغییر پیدا کرده و یا سنسور های مقاومتی میزان مقاومت سنسور با مقدار دما برابری می کند در برخی موارد هم از آی سی سنسور استفاده می شود توسط مبدل این تغییرات به سیگنال جریانی و یا ولتاژی تبدیل شده و توسط طبقه آن نوسانات جریانی به دو سیگنال استاندارد ابزار دقیق (4 تا 20 میلی آمپر و یا 0 الی 10 ولت ) تبدیل می شود. سیگنال استاندارد ابزار دقیق قابل استفاده در تمام نمایشگر ها و کنترل می باشد.

کاربرد ترانسمیتر دما

کاربرد ترانسمیتر دما به صورت کلی برای اندازه گیری و کنترل دما در صنعت استفاده گسترده ای دارد در زیر می توان به برخی کاربرد های دستگاه اشاره کرد. استفاده از ترانسمیتر دما دستگاه جوجه کشی، ترانسمیتر دما گلخانه و ترانسمیتر دما سردخانه و موارد دیگر استفاده می شود.

مزیت استفاده از ترانسمیتر دما به جای سنسور دما

در اکثر موارد فاصله بین محل اندازه گیری دما و کنترل و نمایش آن زیاد است و نیاز به انتقال مقادیر اندازه گیری شده می باشد کاربرد اصلی ترانسمیتر دما اندازه گیری و قابلیت انتقال آن به فواصل دور است. به طور معمول می توان از سیم های مسی دو رشته ای برای انتقال سیگنال جریان 4 الی 20 میلی آمپر استفاده کرد.مزیت ترانسمیتر به دلیل خروجی استاندارد می توان به انواع متر ها ، دیتالاگر دما ، ثبات دما و کامپیوتر متصل کرد.
نویز و تداخل الکتریکی به طور معمول بروی جریان 4 تا 20 میلی آمپر تاثیری بسیار ناچیز می گذارد. هرگونه نویزی که بروی سیگنال استاندارد 4 تا 20 میلی آمپر بشیند توسط گیرنده سیگنال حذف می شود.با استفاده از ترانسمیتر دما با توجه به اینکه انتقال سیگنال توسط سیم مسی انجام می شود هزینه سیم کشی به شدت کاهش می یابد.با توجه به اینکه ترانسمیتر دما از سنسور RTD و ترموکوبل پشتیبانی می کند لذا می توان طیف گسترده ای از سنسور دما را به دستگاه متصل و توسط ترانسمیتر انتقال داد.

نحوه استفاده از ترانسمیتر دما

برای خرید ترانسمیتر دما باید ابتدا محدوده دما مشخص شود سپس با توجه به دقت مورد نیاز نوع سنسور باید انتخاب شود. سنسور دما می توان از انواع ترموکوبل و RTD باشد.
با توجه به ترموکوبل باید طوری تنظیم شود که در حداقل دما خروجی ترانسمیتر 4 میلی آمپر و در حداکثر دما خروجی ترانسمیتر 20 میلی آمپر باشد. از آنجا که در گیرنده سیستم حذف نویز وجود دارد در صورتی که نویز محیط بروی سیم حامل جریان قرار گیرد این نویز حذف می شود.
بعد از انجام تنظیمات فوق توسط سیم مسی دو رشته ای سیگنال 4 تا 20 میلی آمپر به نمایشگر انتقال می یابد. با توجه به نوع نمایشگر باید تنظیمات آن انجام شود.
اکثر نمایشگر ترانسمیتر ها دارای خروجی کنتاکت برای کنترل دما می باشند. با تنظیم درست نمایشگر ترانسمیتر دما می توان حداقل و حداکثر دما قابل قبول را تنظیم کرد و بدین ترتیب در صورتی که که اندازه گیری دما از بازه مشخص شده خارج شود. خروجی رله نمایشگر وصل شده و امکان روشن و خاموش کردن هیتر، فن، و انواع تجهیزات برقی را دارد. 
در صورتی که میزان آمپر تجهیزات متصل شده به کنترلر بیش از میزان آمپر استاندارد باشد باید از کنتاکتور برای قطع وصل استفاده کرد.

 

 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
MySupتماس رایگان