تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق

 

 

تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق

اندازه گیری و ابزار دقیق یکی از گروه های متنوع و دارای تجهیزات تخصصی برای اندازه گیری و کنترل تجهیزات صنعتی می باشد. این گروه ابزار آلات به دو زیر گروه تجهیزات قابل حمل یا تجهیزات اندازه گیری پرتابل و تجهیزات ثابت و یا کنترلر تقسیم بندی می شود. که خود نیز دارای شاخه های متفاوتی هستند. توسط این تجهیزات می توان در بررسی خطوط انتقال، خط تولید، کوره، تجهیزات کنترل کیفیت یک کارخانه می توان از این تجهیزات استفاده کرد. این تجهیزات شامل انواع سنسور دما، سنسور رطوبت، سنسور تشخیص فاصله، سنسور فشار می توان ذکر کرد.

 

تجهیزات ابزار دقیق و اندازه گیری قابل حمل

تجهیزات ابزار دقیق و اندازه گیری قابل حمل

این تجهیزات قابل نصب و دارای خروجی برای کنترل نیستند و برای اندازه گیری پارامترهای فیزیکی و الکتریکی به صورت قابل حمل طراحی شده است. روش استفاده از تجهیزات قابل حمل بسیار ساده بوده و با توجه به استحکام ساخت تجهیزات اندازه گیری قابل هم می توان آنرا به اپراتور تحویل تا در تست دوره ای بازرسی تجهیزات صنعتی به سرعت اندازه گیری کرد. با توجه به تنوع در تجهیزات اندازه گیری ابزار دقیق باید در هنگام خرید حتما مشخصات فنی دقیق در محل اندازه گیری، رنج اندازه گیری و دما و رطوبت قابل تحمل دستگاه را بررسی کنید. از آنجا که بیشتر این تجهیزات به صورت غیر مستقیم اندازه گیری پارامتر های الکتریکی و فیزیکی را اندازه گیری می کنند لذا آسیب کمتری به این تجهیزات در حین کار به دستگاه وارد می شود.

 

تجهیزات ابزار دقیق و اندازه گیری قابل نصب

تجهیزات ابزار دقیق و اندازه گیری قابل نصب

این تجهیزات که شامل انواع کنترلر ابزار دقیق، انواع ترانسمیتر، انواع نمایشگر تابلویی و انواع سنسور می باشد. این تجهیزات ابزار دقیق به صورت دائم کار در مکان مورد نظر نصب می شوند و اندازه گیری پارامتر های فیزیکی و شیمیایی و یا پارامتر های الکتریکی به عهده دارد. با توجه به گستردگی محصولات در این رده در زیر به شرح مختصر و تفاوت هر گروه پرداخته شده است.

کنترلر ابزار دقیق

کنترلر ابزار دقیق

به طور کلی کنترلر دستگاهی گفته می شود که دارای حداقل یک ورودی و یک خروجی باشد. ورودی کنترلر سنسور است که پارامتر فیزیکی، شیمیایی و الکتریکی را به خروجی قابل تشخیص برای کنترلر تبدیل می کند. کنترلر مقدار وردوی سنسور را با تنظیماتی که کاربر مشخص کرده مقایسه می کند و با توجه به این تنظیمات خروجی کنترلر تغییر وضعیت می دهد. در برخی از کنترلر ها خروجی  قطع و وصل به وسیله رله انجام می شود و این خروجی به کنتاکتور متصل می شود تا بتواند در آمپراژ بالا  برق ورودی مصرف کننده مانند هیتر الکتریکی، موتور، فن را کنترل کند. برخی از کنترلر ها دارای نمایشگر بروی خود دارند که  پارامتر های خوانده شده را نمایش و وضعیت خروجی را نشان می دهد.

 

ترانسمیتر ابزار دقیق

انواع ترانسمیتر ابزار دقیق

ترانسمیتر به صورت کلی دستگاهی است که مقادیر ورودی از سنسور را دریافت و به خروجی استاندارد در ابزار دقیق تبدیل می کند. خروجی 4 الی 20 میلی آمپر و یا 0 تا 10 ولت استاندارد مشخص در تمامی تجهیزات ابزار دقیق می باشد. باتوجه به خروجی انواع ترانسمیتر به رنج مشخص شده این سیگنال تا متراژ زیاد قابل انتقال از طریق کابل به نمایشگر می باشد. معمولا در تمامی نمایشگر ها نویز ورودی حذف می شود تا دیتا ورودی با کمترین خطا اندازه گیری شود.

انواع سنسور ابزار دقیق

انواع سنسور ابزار دقیق

سنسور ابزار دقیق دارای تنوع بسیار زیادی با توجه به نیاز کاربر است از انواع سنسور ابزار دقیق می توان به سنسور فشار، سنسور دما و سنسور رطوبت اشاره کرد. تنوع این سنسور ها بسیار زیاد بوده فرضا در انواع سنسور دما با توجه به نوع سنسور و رنج اندازه گیری و دقت اندازه گیری و نوع ماده ای که دمای آن باید اندازه گیری شود بسیار متفاوت می شود. برای خرید سنسور دما ابتدا باید نوع سنسور مشخص شود انواع ترموکوبل دما شامل سنسور تیپ K / J / T ... می باشد همچنین آی سی سنسور و RTD از انواع دیگر این نوع سنسور می باشد. در صورتی که پارامتر های اندازه گیری مربوط به مایعات باشد بایدسنسور برای مایعات طراحی شده باشد که مایع به داخل سنسور نفوذ نکند و دوم اینکه سنسور نسبت به آن مایع واکنش شیمیایی یا اصطلاحا خورندگی نداشته باشد.

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
MySupتماس رایگان